Tartu ülikooli kasvandik Jüri Parijõgi (1892-1941)
oli Eesti Vabariigi tuntuim laste- ja noorsookirjanik, kelle karjäär pedagoogi, õppevara-autori ja koolijuhatajana tipnes Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi ühe eelkäija, Tartu Õpetajate Seminari didaktiku ja direktori ametikohal aastatel 1940-1941. Parijõgi oli Eesti Akadeemilise Pedagoogilise Seltsi asutaja ja juhatuse liige, kuulus Eesti Õpetajate Liidu juhatusse ja üliõpilasseltsi „Raimla“. Jüri Parijõgi hukati Tartu vanglas 1941.aastal.
Tähelepanuväärne on, et Parijõgi, kelle enda pedagoogiline ettevalmistus piirdus vaid paari aastaga (aasta pedagoogilistel kursustel Rakveres ja paar aastat Tartu Ülikoolis) on oma ilukirjanduslikes teostes loonud terve rea hariduslike erivajadustega laste tüüpe. Pedagoogina tundis Parijõgi laste ja koolielu probleemseid tahke: lastevahelist vägivalda, liidrite ja tõrjutute vahekorda, tunnustuse vajadust ja hingelist üksindust ning kajastas seda ka oma loomingus.
Vaieldamatult oli Parijõgi kahe talendi ja kutsumusega kirjanik. Analüüsides tema jutuloomingut, publitsistlikke ja kirjandusteoreetilisi artikleid, jääb domineerima pedagoogiline aspekt. Ka kirjanikuna allutas Parijõgi sageli oma loovuse õpetuslik-kasvatuslikele funktsioonidele. Kuigi J. Parijõe looming on valdavalt ilmunud eelmise sajandi kolmekümnendatel aastatel, kuulub ta Eesti Lastekirjanduse Teabekeskuse poolt läbi viidud küsitluste alusel 20. saj. edukamate lastekirjanike esikümnesse ja tema teosed „Teraspoiss“, „Tsemendivabrik“, „Jaksuküla poisid“, „Külaliste leib ja teisi eesti muinasjutte“ sajandi populaarsemate lasteraamatute hulka. Ajalooõpik „Möödunud ajad jutustavad“ on oma novellilaadse ajalookäsitlusega olnud eeskujuks hilisematele autoritele.
Eestikeelse õpetajate seminari 70. aastapäeval (29.03.1990) paigaldati Salme 1A fuajee seinale kahe endise direktori ja mõttekaaslase – Jüri Parijõe ja Juhan Torki – bareljeefid. 2013. aastal möödus 185 aastat esimese õpetajate seminari loomisest Tartus.
Jäädvustamaks Jüri Parijõe mälestust, taotles haridusteaduste instituut oma raamatukogule Jüri Parijõe nime.
Malle Reidolv