Minu välisõpingud Ühendkuningriigis - kogemus kogu eluks! (Kristin Randla)
Teadsin juba enne ülikooli astumist, et tahaksin välismaal õppimise kogemust saada ja nõnda sündiski plaan minna ja avastada maailma ning õppida üks semester vahetusülikoolis. Vahetussemestri veetsin koos oma hea sõbra ja kursusekaaslase Triinuga Ühendkuningriigis Bath Spa Ülikoolis 2019/2020 õ-a kevadsemestril. Tegelikult tervet semestrit me seal olla ei saanudki, sest koroona viirus hakkas märtsis laineid lööma ning seetõttu tulime oodatust varem Eestisse tagasi. Elul välismaal oli meile varuks palju üllatusi ning järgnevalt selgitan kõike lähemalt.
Enne välisõpingute algust pidime Triinuga tegelema paberimajandusega, et saaksime stipendiumi ja leiaksime vajalikud ained, mida koduülikoolis hiljem üle kanda. Välisülikoolis õppimiseks valisin kolm moodulit (maht kokku 30 eap-d) ning kõik valitud ained olid bioloogia-alased, kuna õpin hetkel bioloogia õpetajaks. Ainete leidmise ja dokumentide täitmisega oli palju segadust. Sellegipoolest saime kõigega hakkama ja alati oli võimalus abi küsida instituudist. Seega paberimajanduse pärast ei tasu küll minemata jätta, sest järele mõeldes oli kogu dokumentatsioon läbimõeldud ja vajalik.
Meie reis algas juba lennujaamas huvitavalt, kui lennukil, millega UK-sse pidime lendama, tehniline rike avastati. Nii me siis istusime lennujaamas ja ootasime uut lennukit. Kahe tunnise hilinemisega jõudsime siiski Inglismaale, kuid tänu sellele pidime uued rongipiletid ostma, et Londonist Bathi jõuda. Kohe esimene asi, mis meid lennujaamast välja astudes üllatas oli inglaste ülim sõbralikkus ja abivalmidus. Seda oli väga tore tunda peale väsitavad ja natukene ebaõnnestunud lendu.
Bathis koolis kohapeal saime me kokku käia umbes kaks nädalat, kuna veebruaris/märtsis Bath Spa University streikis ja paljud loengud ja praktikumid jäid selle tõttu ära. Sellegipoolest osad asjad toimusid, näiteks mikrobioloogia praktikumid, mis olid minu jaoks väga huvitavad ja arendavad. Üleüldiselt tundsin, et hariduses hinnatakse rohkem praktilisi teadmisi ja eksamid pole seal nii olulised kui Eestis. Põhimõtteliselt kohe peale streiki tuli ülikooli poolt teade, et ülikooli muutub virtuaalseks leviva koroona viruse tõttu. Seetõttu jäigi meie reaalselt koolis veedetud aeg lühikeseks.
Bathis saime selle lühikese pooleteist kuu jooksul elada kahes erinevad kohas. Kuna meile pakutud ülikooli poolne ühiselamuvõimalus tundus väga kallis, siis tegelesime enne välisõpingute algust eramajutuse otsimisega. Ja leidsimegi. Alguses tundus, et oleme väga hea hinnaga majutuse leidnud ja üürileandja tundus ka sõbralik ja abivalmis. Kuid mida rohkem aega me selles majas veetsime seda õudsemaks asjad minema hakkasid. Esiteks tuli välja, et meie üürileandjal on suuri probleeme alkoholi ja narkootiliste ainetega, mis meie jaoks oli väga suureks šokisks. Kuna keskkond ei olnud õppimist soodustav siis hakkasime uut elukohta otsima. Uues elukohas elama kahe noormehega, kes samuti ülikoolis haridust omandasid. Seal elades tundsime, et saime nautida head seltskonda ja leidsime endale uued sõbrad, kellega koos aega veeta. Sellegipoolest ei saanud me ka uues kohas kaua elada, kuna otsustasime koroona pärast Eestisse tagasi lennata. Ka see ei läinud takistusteta. Meie esimene püüdlus kodu lennata lõppes Londonis, kui saime lennujaamas teada, et meie lend on ära jäetud ning seetõttu läksime tagasi koju Bathi. Järgmise lennuga läks meil õnneks ja saime tagasi Eestisse. Kõik see läks meile maksma 800 eurot.
Kokkuvõtteks tahan öelda, et kuigi aeg välismaal jäi üsnagi lühikeseks saime väga palju tähtsaid õppetunde ja kogemusi. Sain tänu sellele kogemusele kindlasti julgemaks ja arendasin inglise keele oskust. Samuti leidsin väga ägedaid uusi tuttavaid ja plaan on juba väga varsti tagasi lennata. Samuti soovitan välisõpingute peale mõtlejatele kindlasti välismaal õpinguid proovida, sest selle pooleteist kuu jooksul kogesin palju uut ja huvitavat. Kindlasti tuleb minek ka rahaliselt läbi mõelda ja olla valmis ootamatusteks, sest minu kogemuse põhjal on suurtest summadest väga lihtne ilma jääda. Lõpetuseks, kui on vähegi tahtmist, siis soovitan kindlasti minna!
Kristin Randla, Loodus-ja reaalainete õpetamine põhikoolis, 3. kursus