Laste eneseregulatsioon: valik praktilisi töövõtteid lastega tegelevatele spetsialistidele
- Maht: 6-8 tundi
- Sihtrühm: lasteiaõpetajad, üldhariduskoolide õpetajad, sotsiaalpedagoogid, psühholoogid
- Koolituse eesmärk:
- Koolituse sisu:*
- Oskuste õppe meetod
- Miks on tugevate tunnetega toimetulek lapse jaoks raske?
- Emotsioonid ja aju
- Tugevate tunnetega toimetuleku oskuste õpetamine (sh viha regulatsiooni oskuste õpetamine)
- Praktiliste töövahendite tutvustus (Tunnete kaardid, Muinasjutu kaardid, Lõpetamata lausete kaardid, Tugevate tunnetega toimetuleku kaardid). Kasutusvõimaluste, õppemängude tutvustus.
- Vastutuse õppe meetod
- Õppejõud-koolitaja: kliiniline lastepsühholoog Angela Jakobson
- Väljund: Koolituse läbinud ja õppekava täitnud õppijad saavad Tartu Ülikooli tunnistuse.
*
Oskuste ja Vastutuse õpe on lahenduskesksele teraapiale tuginevad meetodid, autoriteks on Ben Furman ja Tapani Ahola. Meetodite eesmärgiks on rikastada õpetajate töövõtteid väljakutsuvale, ebakohasele käitumisele reageerimiseks ning toetada laste, õpetajate ja vanemate omavahelist koostööd.
Oskuste õpe põhineb ideel: lastel pole probleeme, vaid on ainult oskused, mida nad veel ei ole ära õppinud. Seega siis - lapse probleeme nähakse kui oskuseid, mida tal on vaja parandada ja õppida (probleemid on puudulikult arenenud oskused). Laste probleemid lahenevad kõige paremini siis, kui laps ise oma probleemi lahendamises aktiivselt osaleb. 15 sammuline sekkumistehnika pakub konkreetseid lahendusi nii käitumisprobleemide kui ka erinevat laadi psüühiliste häirete korral.
Vastutuse õppe meetod on 6-astmeline juhis õpilase vastutustundliku käitumise saavutamiseks.
Tunnete kaardid. Tunnetealast sõnavara rikastavad, sotsiaalseid oskusi ja kõneoskusi arendavad, enesehindamist- ja analüüsioskusi arendavad kaardid. Kaardipakk sisaldab 40 tunnete kaarti ning 7 juhendi kaarti. Kaarte saab kasutada nii üksi, paaris, grupis, laste, noorte ja täiskasvanutega.
Muinasjutu kaardid (Saga, Mythos, 1001) jutuvestmise kaartide kasutamisvõimalused sotsiaalsete oskuste õppimisel ja/või nende parandamisel.
Lausete lõpetamise kaardid on loovad, paindlikud ja mängulised abivahendid lapsega kontakti saavutamiseks ning eneseväljenduse toetamiseks nii lapsevanematele kui ka lastega töötavatele spetsialistidele. Alustatud lause kaardil toetab eneseväljendust ka raskematel teemadel (trauma, lein,muutused perekonnas) rääkimisel, andes võimaluse sõnastada ja väljendada oma mõtteid ja tugevaid tundeid. Kaardipakis on 44 lõpetamata lausega kaarti.
Tugevate tunnetega toimetuleku kaardid. Kaardipakk on kui köitmata raamat, milles on tutvustatud 27 tugevate tunnetega toimetulekustrateegiat ja mängujuhiseid, kuidas rahunemisvõtteid lastele õpetada. Kaartide pildiga pool on mõeldud ennekõike lapse jaoks ja teisel küljel olev strateegia tutvustus täiskasvanule. Illustratsioone saab kasutada visuaalse signaalina, et tuletada lapsele meelde konkreetse võtte kasutamise võimalust. Lisaks on kaardipakis neli kaarti, mis on abiks viha, kurbuse, hirmu ja valu tunnetega toimetulemisel.